ożemy pozyskiwać z wiatru, słońca, wody, ale też mówimy tutaj o energii geotermalnej czy energii biomasy. Te ostatnie pojęcia prawdopodobnie nie powiedzą wiele osobie, która nie jest zorientowana w temacie, jednak już energia słoneczna - owszem. To bowiem jeden z wiodących rodzajów energii odnawialnej, którą miliony ludzi wykorzystują już teraz, na co dzień. Najlepszym tego przykładem może być fotowoltaika. Pozyskiwanie energii słonecznej do ogrzewania i oświetlania gospodarstwa domowego jest niezwykle rozpowszechnione na całym świecie, w Polsce również. Kolektory słoneczne cieszą się naprawdę dużą popularnością i wcale nie tak trudno jest je dostrzec, jeśli tylko przyjrzymy się dokładniej polskiemu krajobrazowi - chociażby podczas następnej wycieczki po najbliższej okolicy.
Rosnąca wciąż populacja oraz rozwijająca się
Problem energetyczny jest obecnie jednym z największych problemów na świecie, który zresztą z dnia na dzień narasta. Rosnąca wciąż populacja oraz rozwijająca się szybko technologia wymagają nieustannie coraz większych ilości energii. Dotychczas ludzkość zaspokajała swoje zapotrzebowanie na energię, przekształcając w nią zasoby naturalne. Te jednak są skończone, dlatego na całym świecie rośnie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Pozyskiwanie energii z węgla, ropy czy gazu ziemnego ma fatalny wpływ na zanieczyszczenie środowiska i zdrowie ludzi. Z tego powodu czym prędzej należy porzucić energię opartą na paliwach kopalnych. Przyszłością Ziemi i ludzkości jest energia odnawialna, która nigdy się nie wyczerpie, za to może być wykorzystywana w sposób ciągły. Energia wiatru i energia słoneczna to najbardziej znane rodzaje energii odnawialnej. Fotowoltaika opiera się na energii płynącej ze słońca. Kolektory słoneczne pobierają ją i przekazują dalej, generując prąd elektryczny oraz ciepło.
Przykładem może tutaj być energia wiatrowa
Od wielu lat coraz bardziej upowszechnia się na świecie korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Energia odnawialna niesie za sobą bardzo wiele korzyści - także ekonomicznych. Zasoby odnawialne można bowiem z łatwością wykorzystywać do wytwarzania energii w miejscach czy regionach, w których dostęp do linii przesyłowych jest utrudniony, lub gdzie budowa linii jest nieopłacalna ze względu na małe zapotrzebowanie na energię. Przykładem może tutaj być energia wiatrowa lub energia słoneczna - obie świetnie mogą sprawdzić się na obszarach wiejskich, gdzie domy często są bardzo rozproszone. Coraz więcej osób prywatnych - i to wcale nie tylko na wsi - decyduje się na kolektory słoneczne. Fotowoltaika jest często doceniana przez ludzi, którzy nie tylko stosują ją w trosce o środowisko, ale także chcąc do minimum obniżyć swoje rachunki za prąd czy ogrzewanie. Jak zatem łatwo zauważyć, korzystanie z odnawialnych źródeł energii niesie za sobą wymierne profity zarówno dla natury, jak i dla człowieka.
Czym jest energia odnawialna?
Wielu ludzi zadaje sobie pytanie, ponieważ wciąż tego nie wie lub nie rozumie: czym jest energia odnawialna? Otóż taka energia to nic innego, jak źródło energii, które jest zrównoważone i określane jako ekologiczne, a to ze względu na swój przyjazny dla natury charakter. Odnawialne źródła energii wytwarzają znacznie mniej CO2 w porównaniu z dobrze nam znanymi paliwami kopalnymi jak węgiel, gaz ziemny czy ropa, przez co ich negatywny wpływ na środowisko jest bardzo niski. Wraz z postępującym wyczerpywaniem się tych tradycyjnych źródeł energii, znacząco wzrasta znaczenie odnawialnych źródeł energii. Ekolodzy bardzo się z tego cieszą, a na całym świecie rośnie świadomość społeczna w tym temacie. Ludzi coraz częściej interesuje np. fotowoltaika - na Zachodzie, ale także i w Polsce, rokrocznie zwiększa się liczba osób, które decydują się na kolektory słoneczne. Ta tendencja musi cieszyć, bowiem dzięki takiemu podejściu i działaniom pomagamy planecie, na której żyjemy, czyli de facto samym sobie.